26. Bijenale tapiserije: Skeniranje realnosti kroz dubine niti i tekstura
Od momenta kada posetilac zakorači u izložbeni prostor 26. Bijenala tapiserije, susreće se s mrežom radova koji, poput niti, ispredaju složenu priču o savremenom društvu.
Ova izložba, pod nazivom Skeniranje sadašnjosti otvorena je za javnost od 30. oktobra do 30. novembra 2024. godine u Galeriji Doma vojske u Beogradu i okuplja veliki broj umetnika, koji kroz tapiseriju istražuju svoje viđenje današnjice.
Organizator izložbe, Sekcija za tekstil i savremeno odevanje ULUPUDS-a ovom izložbom svake druge godine pruža priliku umetnicima iz oblasti tekstilne umetnosti da istraže bogatstvo ovog tradicionalnog medija u kontekstu savremenih izazova.
Istorijsko tkanje tradicije i inovacije
Tradicija savremene tapiserije u Srbiji, koja svoje početke ima u drugoj polovini prošlog veka, obuhvata sve oblasti, od usavršavanja veštine tkanja do umetničkog eksperimentisanja. Tokom prošlog veka, kao i u ovom veku, univerzitetski se obučavaju generacije umetnika koji su svoj izražaj tražili kroz tkanje, razvijajući ovu formu kao način prenošenja najdubljih osećanja i društvenih promišljanja. Polako su se udaljavali od tradicije i potražili inspiraciju u širokom polju delovanja, od asanblaža pa sve do skulpture i digitalnih tehnologija.
Predvodnik modernih umetničkih formi u oblasti tekstila i počasni gost ovogodišnjeg Bijenala, Atelje 61 (nastao 1961. u Novom Sadu), ne samo da neguje tehniku tkanja već i inspiriše umetnike da kroz radove traže odgovore na društvena pitanja.
Tradicija i savremenost, ovde, stoje jedno pored drugog, podsećajući na potrebu za očuvanjem nasleđa, dok se kroz umetnost jasno sagledava prošlost, a još snažnije savremeni trenutak.
Radovi umetnika iz Ateljea 61, čije stvaralaštvo obuhvata gotovo šest decenija, kao da poseduju posebnu dimenziju, govoreći istovremeno o tehničkoj preciznosti i konceptualnoj dubini. Njihovi radovi podsećaju nas na kontinuitet umetničkog izraza kroz generacije i važnost umetnosti kao mosta između prošlosti i budućnosti.
Refleksija savremenog društva kroz niti tapiserije
Skeniranje sadašnjosti, ovogodišnja tema izložbe, omogućila je umetnicima da kroz tehnike u kojima su se oprobali osvetle dublje, skrivenije slojeve sveta u kome živimo. Radovi na izložbi ne samo da skeniraju spoljašnji svet već ujedno pred posmatrača donose skrivene svetove koji su autentična promišljanja, ne samo svakog umetnika pojedinačno već se i posmatrač s mnogima od njih lako poistovećuje.
Bijenale tapiserije čini se da zauzima specifično mesto kao fizički i mentalni prostor u kome umetnici kroz ručni rad i ispitivanje tekstura pozivaju na sporiji, dublji dijalog. Ove godine, kroz temu koja realnost postavlja u fokus, stvorena je platforma za umetnike da kroz različite pristupe i tehnike progovore o aktuelnim pitanjima savremenog društva, od ekologije do tehnologije, pa će tako posetioci moći da vide i tradicionalnu klečanu tehniku rame uz rame s tapiserijama od recikliranih materijala.
Tapiserija u srcu savremene umetnosti Beograda
Izložbe poput ove pružaju publici priliku da se poveže sa umetnošću na taktilan način, gde svaka tapiserija postaje prozor u svet umetničkog stvaralaštva koje traje, uprkos promenama u društvu i u tehnologiji.
Zahvaljujući predanosti organizatora, ULUPUDS-a, i umetnika koji kontinuirano istražuju granice tapiserije, ovaj događaj ostaje važan deo kulturne scene, posebno u trenutku kada se tradicionalni umetnički mediji suočavaju s potrebom za redefinisanjem. Na izložbi su dodeljene nagrade učesnicima koji su na žiri ostavili poseban utisak, i to: Diploma – Leonori Vekić, Plakete – Daliborki Đurić, Srđanu Stefanoviću i Željku Paheku, Pohvale – Slađani Milojević, Sonji Rosić i Mariji Labudović Pantelić, kao i posebna pohvala gostu izložbe Marineli Koželj.
Izložba Skeniranje realnosti, takođe, pruža intiman prostor za promišljanje i preispitivanje, nudeći nam priliku da zastanemo, oslušnemo tišinu, i sagledamo refleksiju sopstvene realnosti kroz prizmu umetnosti.
I dok radovi umetnika donose svoje perspektive, čini se da je tapiserija, u svojoj suštini, univerzalni jezik kojim se priča o svima nama – o onome što osećamo, čemu se nadamo, i šta kao društvo priželjkujemo da postignemo.
Naslovna fotografija: © Medija centar Odbrana